Pagrindiniai reikalavimai laiptams
Dviaukščiuose namuose, privalomąja detale tampa laiptai, vedantys į antrame aukšte įkurtas miegamojo, vaikų ar svečių kambario erdves. Teisinga laiptų vieta plane gali sutaupyti pagalbinių patalpų plotus, ir tinkamai papuošti jais patalpos interjerą. Žinoma, tai labai priklauso nuo namo funkcinio sprendimo, erdvių, kurias būtina apjungti laiptais, išdėstymo. Pagrindiniais reikalavimais laiptams, šiuo atveju, galima teigti esant laiptų saugumą ir patogumą. Tik kur kas vėliau, galime kalbėti apie jų grožį ir estetiką, brangias ir taurias medžiagas, naudojamas jų gamybai ar puošybiniams elementams.
Laiptų pakopų aukštis
Pažymėtina, jog laiptų pakopos per visą laiptų maršą privalo būti vienodo aukščio. Jokiu būdu negalima konstruoti laiptų taip, kad visos pakopos turėtų po 15 cm, o pirmoji ar paskutinioji būtų 17 ar 14 cm aukščio. Tai – viena esminių saugumo sąlygų.
Norint teisingai sukonstruoti laiptus, būtina labai tiksliai pažymėti laiptų pradžioje viename aukšte ir laiptų pabaigoje kitame aukšte ant sienos planuojamų įrengti grindų lygius. Tai būtina padaryti dėl to, kad laiptai, pagal statybinių darbų eiliškumą daromi šiek tiek anksčiau, nei įrenginėjamos grindys. Nevienodų pakopų priežastis yra būtent ta, kad nežinomas projektinis grindų ar viršutinės pakopos aukštis ir dažnai padaroma taip, kad paskutinės ar viršutinės pakopos aukštis nustatomas pagal tuo metu esančios perdangos ar eilinio tarpsluoksnio aukštį.
Laiptų pakopos aukščio ir pločio santykis, danga
Kitas ne mažiau svarbus reikalavimas yra laiptų pakopos pločio ir aukščio teisingas santykis. Škaičiuojant pakopų proporcijas, reikia tai daryti priartėjimo būdu, atstumą tarp aukštų dalinant iš artimiausio skaičiaus, kuris duoda norminį pakopos aukštį (15 - 19 cm). Tačiau pravartu atsiminti, kad kiekvienam aukščio centimetro pokyčiui turi atitikti pločio 2 cm pokytis. Pasirinkus tokių proporcijų laiptų pakopas, patogu lipti net ir senyvo amžiaus žmogui.
Tuo tarpu patekimui į mažai naudojamas patalpas, pastogėje esančias mažais edves, užtenka ir labai stačių laiptų ar net kopetėlių. Jeigu laiptai viršija 45 laipsnių kampą, jie tinkami patekti tik į praktiškai negyvenamas ir retai tenaudojamas patalpas. Jeigu jau pasirinkote laiptų variantą peraukštėjimui tarp erdvių įveikti, tai nepamirškite, kad negalima daryti mažiau nei trijų pakopų – tai draudžia galiojantys normatyvinai aktai. Beje, nepamirškite, jog saugią laiptų eksploataciją lemia ir teisingai parinkta laiptų pakopos apdailos medžiaga, kuri turi būti neslidi. Tam geriausiai tinka natūralus medis, kiliminė danga, PVC natūralus linoleumas, o tokių medžiagų kaip natūralus akmuo, stiklas ar keraminės plytelės reikėtų vengti, arba jų paviršių dirbtinai sušiurkštinti.
Turėklai
Laiptų saugumą užtikrina ir gerai įrengti laiptų turėklai. Saugių laiptų turėklų aukštis 80 – 90 cm. Ažūrinių turėklų saugus atstumas tarp vertikalių elementų - 12 - 14 cm. Konstruojant turėklus tokiose patalpose, kur yra mažų vaikų ar jie dažnai būna vieni namuose, rekomenduojama pasirinkti dominuojantį vertikalių elementų turėklą. Horizontalus laiptų turėklų susikaidymas nėra pakankamai saugus, kad ir kokie atstumai tarp strypų būtų. Taigi, mažiems vaikams horizontaliais elementais lengvai galima pasinaudoti kaip kopėčiomis ir persisvėrus nukristi.
Laiptų plotis
Jis saugumui tiesioginės įtakos neturi, tačiau lipti platesniais ir erdvesniais laiptais – kur kas patogiau. Taupant erdvę, laiptai dažnai susiaurinami, tačiau reikėtų nepamiršti, jog jais vistiek bus naudojamasi, taigi, patogumo veiksnys neturėtų būti užmirštamas.
Laiptai išorėje
Nedengti laiptai lauke visada turi būti gerokai lėkštesni, nei viduje. Jų optimalus plotis 30 - 36 cm, aukštis 12 cm. Išimties atveju, aukštį galima padidinti iki 15 cm, tačiau daugiau – nerekomenduotina. Išorinius laiptus visuomet veikia skirtingi veiksniai - lietus, saulė ir pan., todėl yra nepatartina juos daryti medinius, ar su gausiomis medinėmis detalėmis. Išoriniai laiptai taip pat turi būti neslidūs, sušiurkšintinu paviršiumi ir turėklais.