Apie laiptus

Laiptai, tai pakopų serija jungianti grindis ir lubas, dažniausiai daromi palei sieną, nors gali būti kompanuojami ir kambario viduryje. Tai svarbi inerjero dalis ir laiptų gali būti pačių įvairiausių stilių. Nors atrodo paprasta, bet reiktų skirti ypatingą dėmesį laiptų pasirinkimui, juk jais vaikščiosime kasdien, dažniausiai jais pasiekiame savo miegamojo erdvę.
Laiptų kilmė nežinoma. Kinijos kalnuose yra daugybė pakopų pagaminta iš granito. Pirmieji laiptai buvo skaptuojami sienuose , kaip kad Egipto piramidės, dar prieš 4000 metų. Dabartiniai laiptai gali būti tiesūs, sususkti, spiraliniai ir pagaminti iš įvairių medžiagų. Priklausomai nuo Jūsų namų interjero ir nuo tai kas Jums patinka kaimiškas ar modernus interjeras, Jūs galite rinktis iš medžio, metalo, stiklo ar betono pagamintus laiptus. Dabar madingi lengvi ir erdvūs laiptai su metalo konstrukcijomis iš aliuminio ir stiklo deriniais.
Klasikiniai tiesūs  laiptai dar gali būti pasukti 90 laipsnių kampu ir leistis į apačią kairėn arba dešinėn, taip vadinami L formos laiptai. Šiek tiek sudėtingesnė jų forma pusiaukėleje turi mažą stotelę, kur pakopa yra platesnė ir saugesnė. Tokius laiptus patogu daryti tada kai pakopų yra daugiau ir yra saugiau leistis laiptais, nesusisuka galva ir kritimo atveju ne taip susižeisite. Kita panaši savo forma gali būti U formos laiptai, jie turi didesnę, platesnę salelę nusileidžiant ir aiškiai dalija pakopas į kelis aukštus.
Spiraliniai laiptai sukonstruoti aplink vieną pagrindinę ąšį, jei žvelgsime į šiuos laiptus iš viršaus , pamatysime tobulą apskritimą. Kaip minėjome tokie spiraliniai laiptai yra patys pavojingiausi, ypač jei jų pakopos siauros. Tad jei Jūs laiptais naudositės dažnai, turite mažų ar vyresnių žmonių savo aplinkoje, verta pagalvoti ar jiems bus saugu naudotis šiais laiptais. Kitą vertus tokius laiptus galime naudoti kai erdvės yra ypač mažai.
Kita laiptų formą yra iš pagrindinių laiptų kylant į viršų besišakojantys į dvi laiptų dalys. Tai gražūs, didingi ir masyvūs laiptai, tokius galime pamatyti dvaruose, rūmuose ar pilyse, o labiausiai įsimenantys yra iš filmo “Titaniko” – masyvūs , tikro raudonmedžio , dekoruoti laiptai, kuriais leidosi pagrindinė filmo herojė Rose. Tokiems laiptais reikia galingos erdvės ir ne ką mažesnių investicijų.

Kitas laiptų pasirinkimas išlenkti laiptai. Kitaip nei L formos laiptai, jie neturi sutojimo stotelių, bet yra labia grakštūs, estetiški ir harmoningi. Grakščiai lenkta jų forma atrodo tobulai ir jie saugesni nei spiraliniai laiptai.
Laiptų komfortiškumas ir patogumas priklauso nuo pakopų skaičiaus , tad kuo daugiau pakopų, tuo patogesni laiptai. Pakopų plotis ir aukštis taip pat lemia ar laiptai patogūs. Tiesūs laiptai yra saugesni už spiralinius.
Na ir patys papraščiausi laiptai yra panašūs į kopėčias, naudojami palėpese, mažuose erdvėse, jie nereikalauja didelių investicijų ir juos lengva pačiam susimontuoti
Mes galime praplatinti arba susiaurinti laiptų plotį priklausomai nuo turimos erdvės dydžio. Kad laiptai harmoningai derėtų prie aplinkos , turime įvertinti būsto dydį. Dideliems namams tinka platūs laiptai ir mažiems namams su maža erdve parinksime siauresnius laiptus.
 Labai svarbu yra ir iš ko pagaminti laiptai, tai gali būti betonas, metalas ar medis. Klasikiniai laiptai yra gaminami iš betono. Betoniniai laiptai gali būti padengti mediena. Tuo tarpu metaliniai laiptai daugiau tinka industrinėse ar komercinėse patalpuose, bet taip pat galima naudoti ir garaže arba palėpėje prie pat išėjimo. Mediniai laiptai dažniausiai naudojami kuriant kaimišką stilių kaimiško stiliaus mėgėjams.
Laiptų karkasas yra labai matomas, nes tai yra pagrindinė laiptų atrama. Dabar plačiai naudojami yra metaliniai karkasai. Ypač harmoningai atrodo minimalistiniai laiptai. Klasikinimas laiptams naudojamas lakuotas medinis karkasas.